52 372-42-63     660-775-579

 

Karta wędkarska - wszystko, co powinieneś wiedzieć

Stresująca praca i natłok obowiązków sprawia, że coraz częściej wybieramy relaks na łonie natury. Alternatywą dla zwykłego spaceru czy jazdy na rowerze może być wędkarstwo. Jest to doskonała okazja do obcowania z przyrodą, lecz trzeba wiedzieć, że nie możemy łowić ryb tam, gdzie tylko mamy na to ochotę. Dodatkowo, oprócz wędki, będzie nam potrzebna karta wędkarska.Czy posiadanie karty wędkarskiej jest konieczne? 


Karta wędkarska
jest dokumentem, który potwierdza posiadanie wiedzy z zakresu ochrony i połowu ryb. Znajomość przepisów jest weryfikowana za pomocą egzaminów przeprowadzonych przez komisję działającą na terenie powiatu. Bez regulacji prawnych mogłoby dojść do spustoszenia wód i przerzedzenia rzadkich gatunków ryb. 

Karta nie jest niezbędna do łowienia ryb. Trzeba jednak wiedzieć, że bez niej możemy łowić tylko na terenie prywatnych łowisk. Za wędkowanie na czyimś terenie należy uiścić opłatę. Często też nakładane są limity na ilość ryb, jakie dziennie mamy pozwolenie złowić. Jednak zgodnie z regulaminem amatorskiego połowu ryb, każda osoba wędkująca na wodach PZW zobowiązana jest do posiadania karty wędkarskiej. Są jednak wyjątki, które pozwalają na wędkowanie bez karty. Do osób zwolnionych z obowiązku dysponowania tym dokumentem, należą:

  • osoby poniżej 14. roku życia - mogą one wędkować tylko pod opieką osoby dorosłej, która posiada taką kartę,

  • cudzoziemcy tymczasowo przebywający na terenie Polski

 

Egzamin na kartę wędkarską 

Aby zdobyć kartę wędkarską, należy złożyć wniosek do starosty, który jest właściwy naszemu miejscu zamieszkania. Do wniosku należy dołączyć m.in. zaświadczenie o zdanym egzaminie. Egzamin może mieć formę ustną i/lub pisemną - to komisja egzaminacyjna określa formę jego przeprowadzenia. Żeby zdać egzamin, trzeba uzyskać 60% na egzaminie pisemnym lub w przypadku egzaminu ustnego niezbędne jest otrzymanie pozytywnej opinii komisji. Podczas egzaminów weryfikowana jest wiedza z zakresu:

  • obowiązków i praw wędkującego,
  • reguł wędkowania,
  • znajomości gatunków ryb,
  • zachowania na łowisku.

Polski Związek Wędkarski daje także możliwość wykonania wstępnego testu przez internet, podczas którego trzeba odpowiedzieć na wylosowane pytania. Oczywiście zdanie egzaminu on-line nie wystarczy, aby zdobyć kartę wędkarską. Naszą wiedzę musi potwierdzić jeszcze komisja PZW.


Co jeszcze trzeba posiadać, aby móc legalnie łowić?  

Karta wędkarska to nie wszystko - oprócz uprawnień każdy wędkarz powinien posiadać również pozwolenie na połów na danym zbiorniku wodnym. Takie zezwolenie wydaje właściciel łowiska lub (jeśli akwen należy do Spółki Państwa) Polski Związek Wędkarski czy Inspektorat Rybołówstwa Morskiego. Poświadczenie może obejmować pojedyncze rzeki i jeziora, ale też wszystkie łowiska, które ma w posiadaniu gospodarz. Jeśli wędkarz wykupi stosowne pozwolenie w Kole PZW, ma możliwość połowu w dowolnych wodach licencyjnych w okręgu tego Koła. Przed wykupieniem pozwolenia warto zapoznać się z limitami połowu, ustalonymi przez gospodarza. Zezwolenie sezonowe może zabraniać zabierania więcej niż 1-3 sztuk danego gatunku dziennie. Ceny zezwoleń zależą od okresu, na jaki je wydano. Im wyższa cena, tym większy zasięg uprawnień. 

Jaka grozi kara za łowienie bez zezwolenia?

Za łowienie ryb bez posiadania odpowiednich dokumentów grozi nam mandat. Karę grzywny może zostać nam nałożona przez Państwową Straż Rybacką, policję, Straż Leśną czy Straż Parków Narodowych i Krajobrazowych. Wędkarstwo bez karty grozi mandatem w wysokości 200 złotych. Natomiast połów w okresie ochronnym może skutkować nie tylko karą grzywny, ale też ograniczeniem wolności czy zabraniem sprzętu wędkarskiego na przynajmniej rok.


 Sprawdź naszą ofertę akcesoriów wędkarskich


 

 

 

Zapisz się do newslettera