52 372-42-63     660-775-579

 

Dlaczego ryby nie biorą?

Mijają kolejne godziny, a tu nic? Próbowałeś już wszystkiego i bezskutecznie? Z takim problemem boryka się wielu wędkarzy. Jest wiele czynników, które mogą mieć wpływ na to, dlaczego nie możesz złowić ani jednej ryby. Dowiedz się, co jest powodem braku połowów, a także co możesz zrobić!Pogoda a łowienie ryb

Zmienne warunki atmosferyczne mogą być powodem, dla którego ryby nie biorą. Ciśnienie, wiatr i zbyt niskie temperatury sprawiają, że ryby nie mają ochoty na żerowanie. Przed wybraniem się na połów, sprawdź prognozę pogody.

Ciśnienie. Ryby rejestrują zmiany ciśnienia, a szczególnie odczuwają zsumowane ciśnienie i powietrze. Spadek odczuwają jako obniżenie się poziomu wody, a przez to odpływają od brzegów w głębsze miejsca. Z kolei wzrost ciśnienia odbierają jako większy nacisk na ich ciało, a wówczas muszą przenieść się na wyższe partie wody. Oddziaływanie zmian ciśnienia dla ryb jest bardzo dotkliwe, a nagłe jego skoki sprawiają, że nie będą poszukiwały pożywienia.

Wiatr. Ma decydujący wpływ na miejsca przebywania ryb. Gdy wieje zimny, północny wiatr, raczej nie połowimy. W zależności od jego kierunku łowić powinniśmy po przeciwnej stronie, ponieważ ryby zazwyczaj właśnie tam spływają. Wybieramy wówczas miejsce na nabrzeżu, gdzie fale uderzają. Może i mniej komfortowo łowi się, gdy wieje w twarz, ale efekty mogą być spektakularne!

 

Zarybianie akwenów

Mogłoby się wydawać, że dzięki temu łowienie będzie łatwiejsze. Nie zawsze! Często zarybianie odbywa się bez uprzedniego przygotowania. Wpuszczane są różne gatunki mniejszych ryb, które często nie mają szans na przeżycie. Dodatkowym problemem są rybacy, którzy niejednokrotnie zabierają ze sobą to, co złowią. Mimo tego zawsze jest jednak szansa na udane wędkowanie – potrzebne jest właściwe przygotowanie.

 

Dobieramy sprzęt do połowu

Nie skupiajmy się na wędce i kołowrotku. Większe znaczenie ma przypon, obciążenie i haczyki – na to zwróć uwagę! Jeśli ryby nie biorą:

  • Przypon powinien być cieńszy. Warto więc wybrać o numer mniejszy niż zazwyczaj.
  • Ciężarki i spławiki należy dobrze dopasować. Najlepsze okażą się najlżejsze zestawy.
  • Haczyki zależą od rodzaju wody, na jakiej wędkujemy. Na wodach stojących sprawdzą się zwykłe, a z kolei na płynących mocniejsze, kute.


Cisza przede wszystkim!

W letnie, upalne dni warto wybierać tereny zacienione między drzewami, trzcinami lub kępami roślinności. Warunkiem złowienia pięknego okazu jest – zakaz hałasowania! W przypadku połowu na pomostach nie powinniśmy tupać lub pukać sprzętem. Zachowaj ciszę podczas wędkowania z myślą o innych, ale także o swoim połowie.

 

 

Czas na zanęty!

Jeśli mimo zastosowania się do wszystkich zaleceń, ryby nadal nie biorą, rozwiązaniem mogą być zanęty. Warto postawić na profesjonalne zanęty, ale należy uważać, by nie były zbyt treściwe, a także nie przesadzić z ich ilością. Najlepsza zanęta jest drobna i posiada mało składników odżywczych. Nęcenie jednak powinno być oszczędne!

 

Co jeszcze może mieć wpływ na nieudany połów?

1. Pominięcie sondowania. To podstawowa rzecz przed rozpoczęciem wędkowania. Należy wykonać sondowanie dna, co pozwoli ustalić miejsce ustawienia wędki, w którym spokojnie poczekasz na branie.

2. Łowienie na kulki tonące, kiedy to ryby żerują na powierzchni. Warto mieć przy sobie też te pływające.

3. Muliste dno. Nie należy wówczas stosować krótkiego włosa i zbyt dużego ciężarku. Sprawdzą się dłuższe przypony oraz ciężarki o mniejszej masie i innym kształcie. Nie będą wówczas zapadały się w mule.

4. Za dużo nęcenia. Duża ilość zanęty sprawia, że ryby odejdą z obszaru. Skuteczne jest nęcenie punktowe i w małych ilościach pod zestaw. Branie odbędzie się nieco później, ale połów będzie systematyczny.

5. Łowisko z naturalnym pokarmem. Może się zdarzyć, że trafisz na miejsce, w którym występuje dość dużo naturalnego pokarmu. Wówczas ryba nie skusi się na przynętę.

6. Zbyt słaby kamuflaż. Zestaw nie powinien być widoczny na dnie, bo ryby będą go omijać.

7. Kulki proteinowe. Powinny być wysokiej jakości, świeże i nie za duże. Ryby wyczuwają, że kulki są nieświeże i omijają je. Ich wielkość może spowodować, że mniejsze ryby nie poradzą sobie z nimi.

8. Za daleki zarzut. Zarzucenie dalekie, a następnie podwijanie zestawu w kierunku brzegu może spowodować zbieranie podwodnej roślinności na haczyku.

 


Sprawdź nasz sprzęt wędkarski


 

Zapisz się do newslettera