52 372-42-63     660-775-579

 

Idziemy na ryby - co warto ubrać na wypad z wędką?

Idziemy na ryby — co warto ubrać na wypad z wędką?

 

Relaks, obcowanie z naturą, cisza i spokój – a to wszystko podczas wędkowania, które staje się coraz bardziej popularne. To już nie tylko hobby, ale wręcz pasja. Wędkowanie tak naprawdę jest dla każdego, niezależnie od wieku. Na łowiskach spotkać można zarówno najmłodszych, jak i tych najbardziej wytrawnych miłośników zarzucania wędki. Zaczynając swoją przygodę, warto wiedzieć, co jest niezbędne, aby połowy były udane. Dotyczy to nie tylko sprzętu, ale również ubioru, który tak istotny jest, by przetrwać wszystkie trudy.

 Zacznijmy od głowy!

 

Wybierając się na ryby, nie zapomnij o odpowiednim nakryciu głowy. To bardzo ważne szczególnie w upalne dni, kiedy słońce może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie i prowadzić chociażby do udaru słonecznego. Wygodna będzie czapka z daszkiem lub kapelusz, które są również bardzo praktyczne. Zimą z kolei warto wziąć ze sobą ciepłą czapkę, która chronić będzie przed chłodem.

 

Co powinna zawierać odzież wędkarska?

 

Z pewnością przydać się może bielizna termiczna. Podczas wędkowania na otwartej przestrzeni występują przeróżne warunki pogodowe. Wiatr, deszcz, niskie temperatury i wiele innych mogą sprawić, że wędkowanie będzie utrudnione. Bielizna ta zapewnia ochronę oraz optymalną temperaturę ciała. Co więcej, jest bardzo wygodna w noszeniu!

Przygotuj się na każde warunki! Niezbędna będzie oczywiście kurtka przeciwdeszczowa, która zapewni odpowiednią ochronę podczas deszczu i silnych wiatrów. Warto także zaopatrzyć się w dodatkowy płaszcz przeciwdeszczowy, który ochroni przed ulewami. Dla wielu wędkarzy podstawowym elementem ubioru jest oczywiście… kamizelka! Liczne kieszonki i szlufki pozwalają przechowywać niezbędne elementy do łowienia ryb.

Innym istotnym elementem są także spodnie. Powinny być luźne, by nie krępować ruchów. Sprawdzą się między innymi spodnie typu bojówki, które wyposażone są w wiele kieszeni. Niektóre modele posiadają odpinana część dolną, co jest dużym udogodnieniem podczas wędkowania. Dobrym rozwiązaniem będą także tzw. spodniobuty. W tym przypadku spodnie połączone są z butami i wykonane zazwyczaj z gumy lub materiału, który nie przepuszcza wody.

 


Zobacz, jakie ubrania do wędkowania mamy dla Ciebie


 

A na nogi… kalosze!

 

Buty powinny być przede wszystkim szczelne, bo służyć będą do brodzenia w wodzie. Muszą być wykonane z wytrzymałego materiału, ale też nie za ciężkie. Jeśli nie zapewnią właściwej ochrony przed wodą, wówczas wędkarz nie wytrzyma, długo łowiąc ryby. Odpowiednim rozwiązaniem mogą okazać się wodery. Są to wysokie kalosze na szelkach, które nie przepuszczają wody. Umożliwiają wejście do strefy łowiska, które często jest nieuniknione, gdy np. żyłka zapląta się w liściach. Wodery zapobiegają zawilgoceniu całej odzieży. Ważne są także skarpety, które zapewnią cyrkulację powietrza i będą odprowadzać nadmiar wilgoci ze stóp.

 

 

Kolory też mają znaczenie!

 

Warto także zwrócić uwagę, jakie kolory wybierzemy. Ubranie wędkarskie powinno być utrzymane raczej w stonowanych barwach, by mogło wtopić się w otoczenie. Sprawdzą się więc kolory takie jak zielony, khaki, oliwkowy, szary i brązowy. Często spotykane są także ubrania we wzorze moro, doskonale wtapiające się w roślinność, która znajduje się przy miejscu połowów. Kolory neonowe lub pastelowe mogą odstraszać ryby, a to oznacza jedno… nieudane wędkowanie!

 


Sprawdź naszą ofertę odzieży dla wędkarzy


 

Zapisz się do newslettera