52 372-42-63     660-775-579

 

Jaką wędkę kupić? Rodzaje sprzętu wędkarskiego

Wędkowanie to doskonałe hobby dla osób w każdym wieku! Jest formą relaksu, ale też można się przy tym świetnie bawić, organizując zawody o grubą rybę. Jeszcze do niedawna łowienie ryb było sposobem na zdobycie pożywienia, teraz jednak popularna staje się zasada — złów i wypuść. Na udany połów ma wpływ wiele czynników, a m.in. także sprzęt. Dowiedz się jaką wędkę wybrać!Rodzaje wędek

Wędka jest podstawowym sprzętem, który powinien znaleźć się w wyposażeniu każdego wędkarza. Budowa wędki nie jest skomplikowana, jednak wybór odpowiedniego rodzaju zależy od metody połowu. Każda składa się z wędziska, a więc kija, do którego przymocowane zostały części zestawu — kołowrotek i zakończona haczykiem żyłka wędkarska. Oto popularne rodzaje wędek:

  • spławikowe,
  • spinningowe,
  • gruntowe,
  • karpiowe,
  • morskie,
  • podlodowe,
  • tyczki.

Wybierając wędkę, należy sprawdzić długość wędziska i ciężar wyrzutu. Dla tych, którzy rozpoczynają swoją przygodę z wędkarstwem, sprawdzą się wędki z wyrzutem w granicach 15-80g i 3,2m długości. Takie wędzisko jest uniwersalne i można je stosować do różnych metod. Istotnym parametrem jest także materiał wykonania wędki. Zazwyczaj wykonuje się wędki z włókna szklanego lub węglowego.

 

Wędki spławikowe

Wędkarstwo spławikowe jest pasywną metodą łowienia, w której zajmuje się stałe stanowisko na brzegu, zarzuca przynętę i czeka, aż ryba ją złapie. Wędka spławikowa jest miękka oraz elastyczna. Ma także specjalne miejsce, aby przykręcić kołowrotek. Długość tych wędek zaczyna się już od 200 cm, a spotkać można nawet takie do 800 cm. Służy do połowu białych ryb. Wyróżnić można dwa typy wędek spławikowych:

  • odległościówki. Ich długość ma nawet 4,2 m. Nimi łowić można na większych odległościach stawów, jezior oraz rzek.
  • bolonki. Te wędki sięgają nawet 9m długości. Sprawdzają się w przypadku głębokich wód. Rzutu nie muszą być dalekie ze względu na długość wędziska.

 

Wędki spinningowe

W przeciwieństwie do wędkarstwa spławikowego, spinningowe jest aktywną metodą. Sprzęt również ma istotne różnice. Wędka spinningowa składa się z krótkiego wędziska, łożyskowanego kołowrotka ze szpulą, żyłki, przyponu i sztucznej przynęty.

Łowienie może odbywać się z brzegu lub łodzi. Wędkarz musi zmieniać położenie, wyrzuca przynętę, a następnie przyciąga do siebie. W ten sposób imituje wygląd oraz ruchy ryb, na które polują drapieżniki. Wędka powinna być wytrzymała, precyzyjna, łatwa w regulacji i odporna na rdzę ze względu na jej wykorzystanie.

Sama metoda wymaga od wędkarza szybkości, pewności oraz celności rzutów. Wyróżnić można różne rodzaje wędek w zależności od ciężaru przynęty: ultralekkie, lekkie, średnie, ciężkie oraz castingowe.

 

Wędki gruntowe

To najpopularniejsze wędki, które są długie i sztywne. Każda z rodzajów wędek gruntowych ma miejsce na kołowrotek. Najczęściej wymiary mają od 2,4 do 3,8m. Sprawdzają się do łowienia na wodach płynących i stojących. Niezbędny jest specjalny stojak, który umożliwia oparcie wędki oraz sygnalizator informujący o braniu. W tej metodzie przynęta znajduje się na dnie, a branie sygnalizuje dzwonek. Zazwyczaj stosuje się naturalne przynęty, takie jak: ryby, żaby, świerszcze, mięso, owoce, gotowane ziarna i wiele innych.

 

 

Wędki karpiowe

Specjalne wędki, które służą do połowu karpi. Są bardzo charakterystyczne i wykonane z włókna węglowego. Dzięki temu mają bardzo dobrą trwałość, a także elastyczność, ważną podczas poszukiwania karpi. Wędki te mają zazwyczaj długość między 3-4m.

 

Wędki morskie

Już z samej nazwy wynika, że wędki te będą służyć do połowów morskich. Są raczej mniejsze, bo ich maksymalna długość wynosi 4m. Ważniejszy w wędkach morskich jest ciężar wyrzutowy, który powinien wynosić 120-250g.

 

Wędki podlodowe

Wędka stosowana w zimowych warunkach, kiedy na wodzie znajduje się lód. Służy do łowienia w otworach na lodzie. Długość zazwyczaj wynosi od 30 do 100 cm. Mogą być stosowane do połowu spławikowego lub do sztucznej przynęty. Wędka podlodowa wymaga także małego kołowrotka. Niezbędny w tym typie wędkarstwa jest także świder do wiercenia przerębli.

 

Tyczki

Stosowane są najczęściej podczas zawodów wędkarskich. Mają skomplikowaną budowę, gdyż składa się na nie nawet kilkanaście części. Tyczki służą do precyzyjnych, bliskich połowów, a ich długość wynosi nawet 13m. To tzw. wędki z wysokiej półki. Tyczkę po rozłożeniu podzielić można na dwa elementy: długi kij i top, a więc końcówkę. Warto zaopatrzyć się w kilka topów, gdyż mogą one ulec zerwaniu.

Zapisz się do newslettera