52 372-42-63     660-775-579

 

Zaczynamy przygodę z wędkarstwem

Zaczynamy przygodę z wędkarstwem

 

Czy wędkowanie jest dla każdego? Z pewnością są osoby, dla których łowienie ryb nie jest ciekawe. My jednak skupimy się na zaletach i spróbujemy przekonać Cię, że wędkowanie nie jest wcale nudne! Zacznijmy od tego, że to doskonały sposób na relaks. Czasami wielogodzinne spędzanie czasu wpatrując się w spokojną taflę wody, może zapewnić doskonałą formę odpoczynku.
Na początek... podstawy!

 

Łowienie na grunt, a może spinning? Rozpocznij od zaznajomienia się z podstawowymi metodami łowienia — musisz wiedzieć, czym różni się spinning, technika gruntowa, muchowa a spławikowa. Kolejnym krokiem jest skompletowanie odpowiedniego sprzętu. Potrzebne Ci będą: wędzisko, kołowrotek, żyłka, przynęta, podbierak i inne.

 

Wybierz najlepszą metodę łowienia dla siebie:

 

  • gruntowa — w tej metodzie przynęta znajduje się na dnie i jest unieruchomiona przez ciężarek. To najlepszy sposób, aby złowić większe ryby. Podczas połowu ważne jest utrzymywanie przynęty w jednym miejscu. Sprawdzą się tutaj wędki o długości 3-4 m.

 

  • spinning — polega na ciągłym zarzucaniu oraz zwijaniu przynęty, znajdującej się na końcu żyłki lub plecionki. Podczas prowadzenia przynęty można wykonać szarpnięcia, które sprowokują ryby.

 

  • muchowa — to aktywna forma połowu. Stosowane są sztuczne muchy z haczykiem, które przypominają owady wodne. Metoda jest idealna do połowu pstrągów. Wykorzystywane są wędki muchowe — lekkie o długości do 3 m.

 

  • spławikowa — najstarsza ze stosowanych metod w wędkarstwie. Umożliwia połów z łódki lub brzegu. Kluczowe jest użycie spławika, który informuje o braniu. Używane mogą być różne długości wędek. Dostępne są trzy rodzaje spławików: stały, przelotowy oraz odległościowy.

 


Jeśli szukasz sprzętu idealnego na początek, sprawdź naszą ofertę!


 

Zdobądź kartę wędkarską!


Na terenie naszego kraju łowienie ryb bez zezwoleń jest nielegalne. Kartę z pozwoleniem uzyskać można dzięki Polskiemu Związkowi Wędkarskiemu. Czeka tam także egzamin, który zweryfikuje posiadaną wiedzę z zakresu przepisów prawnych — postępowania z rybami, wymagań sprzętowych lub dozwolonych warunków łowienia. Wyrobienie karty pozwoli Ci na legalnie wędkowanie.

 

Wybieramy sprzęt wędkarski

 

Jeśli posiadasz już uprawnienia oraz odpowiednią wiedzę, musisz skompletować swój sprzęt. Na początek mogą to być elementy ze średniej półki. Nie kupuj tych najtańszych, bo na pewno łowienie nie będzie przyjemnością. Te droższe zostaw sobie na później, gdy wędkarstwo będzie dla Ciebie już prawdziwą gratką.


Podstawowym elementem każdego wędkarza jest wędzisko, jednak o sukcesie połowu decydują kołowrotek, szpula i żyłka. Wybierając te elementy, możesz sugerować się opiniami innych lub skorzystać z pomocy profesjonalistów, którzy oferują sprzęt na ryby.


Każda metoda wędkarska wymaga odpowiedniego sprzętu. Musisz wcześniej podjąć decyzję, którą techniką chcesz łowić i w ten sposób dobrać wędkę. Zwróć uwagę także na rodzaj stosowanych przynęt — będą się one różnić w zależności od połowu konkretnych ryb.Wędkowanie to maksymalny relaks...


Jeśli szukasz hobby, dzięki któremu będziesz mógł wypoczywać... wędkowanie jest dla Ciebie! To przede wszystkim przebywanie na łonie natury w spokoju i ciszy. Jednak nie należy zapominać, że odpoczynek ten przerywają emocjonujące walki z rybą, która bierze! To także spotykanie pasjonatów wędkarstwa, którzy czasem już od samego świtu czekają na grubą rybę. To jak? Idziemy na ryby?

 


Sprawdź nasz sprzęt na ryby


 

Zapisz się do newslettera