52 372-42-63     660-775-579

 

Zestawienie sztucznych przynęt spinningowych

Najbardziej skuteczną techniką sportowego łowienia ryb jest wędkarstwo spinningowe. Aby złowić dużą rybę każdy zapalony spinningista wie, że od sukcesu zależy nie tylko dobra wędka, ale również przynęta, którą trzeba dobrać do warunków panujących nad wodą. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie skutecznej przynęty.Na czym polega wędkarstwo spinningowe?   


Wędkarstwo spinningowe polega na łowieniu ryb drapieżnych. W porównaniu do innych metod, wymaga od wędkarza większej aktywności. Do tego typu wędkarstwa potrzeba tylko wędki, kołowrotka, żyłki i… przynęty. Ten sposób łowienia polega na ciągłym zarzucaniu i ściąganiu przynęty, czekając aż ryby zaczną brać. Wyróżniamy trzy rodzaje spinningu: lekki, średni oraz ciężki. W wędkarstwie spinningowym stosuje się sztuczne przynęty, które mają imitować naturalny pokarm drapieżnych ryb. Oczywisty jest fakt, że sama przynęta ryb nie złowi, lecz jej wybór niekiedy decyduje o sukcesie wędkarza

Przynęty można podzielić na trzy kategorie: 

  • gumowe,
  • metalowe,
  • drewniane.

Przynęty gumowe 


Rippery są rodzajem przynęt wędkarskich, które nie tylko wyglądem, ale również ruchem naśladuje małą rybę. Jako materiał do produkcji wykorzystuje się silikon, gumę bądź materiał typu PVC. Wszystkie rippery są podobnych kształtów, lecz występują w bardzo wielu kolorach. Niekiedy możemy zetknąć się z przynętami tego typu, przypominającymi raki, pijawki czy inne wodne stworzenia. W zależności od wagi główki można obławiać dno albo powierzchnię wody. 


Twistery wykonane są najczęściej z gumy, silikonu bądź innych materiałów sztucznych. Ich budowa składa się z korpusu i zawiniętego ogonka. Wyglądem przypomina robaka, który wymachuje ciałem pod wodą. Występują również warianty z dwoma ogonkami. Sprawdzą się świetnie podczas połowów na okonie. 


Zobacz ofertę naszych przynęt


Przynęty metalowe 


Wahadłówki to wyprofilowane i ciężkie kawałki blachy, które częściowo imitują rybę. Ten rodzaj błystki przypomina pracą w wodzie ruch wahadła. Niektóre modele wykonują także ruchy obrotowe. Przynęta jest uzbrojona w kotwicę, do której można przymocować kawałek czerwonej nitki, dzięki czemu poziom atrakcyjności przynęty znacznie wzrośnie. Podczas prowadzenia błystki w wodzie dochodzi do drgań, które zwabiają drapieżnika, najczęściej szczupaka czy suma. Każda wahadłówka ma gamę wariantów kolorystycznych i wielkości, a dodatkowo dodawane są holograficzne folie czy tłoczone wzory rybich łusek. 


Obrotówki to twarde przynęty z blachy, tworzące falę akustyczną przez skrzydełko podczas prowadzenia go w wodzie. Składa się z drutu osadzonego na korpusie, koralików oraz strzemiączka, na końcu którego znajduje się skrzydełko. Drut z obu stron zakończony jest oczkami. Jedno służy do założenia kotwiczki, drugie do umocowania żyłki. Szerokość obrotów skrzydełka zależne będzie od jego kształtu, ciężaru oraz wyprofilowania. Obrotówki występują w kilku rozmiarach, a także kolorach; możemy do nich dodać chwost. 


Pilkery są stosowane przede wszystkim w wędkarstwie morskim. Kształtem przypominają małą rybkę, uzbrojoną w jedną lub dwie kotwiczki, zakończone kolorowymi nitkami lub sztuczną muchą. Waga pilkera waha się między 40 gramami a nawet 1 kilogramem.

Przynęty drewniane 


Woblery imitują pokarm ryb drapieżnych, a wykonane są z twardych materiałów, takich jak: drewno (najczęściej balsa) czy plastik. Najwierniej odwzorowują ruch małych ryb, dzięki specjalnemu sterowi, pozwalającemu kontrolować głębokość schodzenia przynęty. Zwykle ster jest wbudowany na stałe, ale zdarzają się stery z możliwą regulacją.  Coraz większą popularność zyskują woblery bez wbudowanego steru, wykorzystywane w jerkowaniu i łowieniu powierzchniowym. Woblery mogą być zarówno tonące, jak i pływające oraz jedno i dwuczęściowe. Na rynku jest dostępnych wiele rodzajów woblerów, różniących się kolorem, akcją, przeznaczeniem czy pływalnością.

Mucha wędkarska 


Ten rodzaj sztucznej przynęty wędkarskiej (zwana też muszką) imituje różne owady wodne. Stosowana jest głównie do połowu pstrągów, lipieni czy troci. Różnorodność muszek jest ogromna w zależności również od stadium rozwojowego owada, którego ma imitować. Sztuczne muchy można podzielić m.in. na:

  • muchy suche,
  • muchy mokre,
  • muchy morskie,
  • muchy szczupakowe/trociowe/łososiowe i wiele innych. 
Zapisz się do newslettera